kabakTam da balkabağı mevsiminde olduğumuz için size çok kolay, sağlıklı, çok düşük kalorili bir tarif yazacağım. Balkabağını genellikle kabak tatlısı için kullanıyoruz ama yemeklerde patates ile ne yapıyorsanız balkabağı ile yapmak mümkün. Bu günlerde nişastadan uzak durduğum için bu tarif bana ve benim durumumdakilere oldukça uygun ve lezzetli bir alternatif. Aynı zamanda vegan bir tarif.

Balkabağına en yakışan baharat tarçın. Özellikle balkabağını yemeklerde kullanmayanlar için kulağa tuhaf geldiğinin farkındayım ama gerçekten çok yakışıyorlar. Ben yurt dışında “Butternut squash” denen türden bulabildiğim için yemeği bununla hazırladım ama bizdeki balkabaklarıyla olan tek farkı şekli. Bu nedenle herhangi bir fark yaratacağını sanmıyorum. Gelelim neler gerektiğine ve nasıl yapıldığına.

Ekleyen:
Lezzetliyiz.com
Ekleme tarihi:
14/12/2015
Hazırlama:
Pişme:
Toplamda:
Kaç kişilik: 2

Neler Gerekli?
  • 1 adet normal boy soğan
  • 4 su bardağını dolduracak kadar küp küp kesilmiş balkabağı
  • Bir yemek kaşığı dolusu tarçın
  • Bir yemek kaşığı zeytinyağı, biraz tuz, ılık su
Hazırlanışı?
1- Orta boy tencerenize bir yemek kaşığı zeytinyağını koyun, yağ ısınınca küp küp doğradığınız soğanları ekleyip pembeleşinceye kadar karıştırın.kabak_2
2- Balkabaklarınızın dış kabuğunu kesin, küp küp doğrayın ve soğanlara ekleyin.
3- Bir kaşık tarçını yemeğe serpin, biraz tuz da ekleyin. Yemeği bu şekilde 2-3 dakika karışırın.
4- Üzerine balkabaklarını hemen hemen kaplayacak kadar ılık su koyun ve yemeği orta ateşte kaynamaya bırakın.
5- Kabaklar suyu çekip yumuşadığında yemeğiniz hazır demektir.
6- Tarçın ya da tuz az gelirse sonradan eklemenizde bir sakınca yok fakat pişerken koymak elbette yemeğe kesinlikle daha güzel bir tat katıyor. Afiyet olsun!
Hmm bunu paylaşmalı.
Facebooktwittergoogle_plus

Takip de etmeli...
Facebooktwittergoogle_plusinstagram
yazarSebzeVejeteryanbalkabağı,kabak,kolay tarif,sebze,tarçın,vegan,vejeteryanTam da balkabağı mevsiminde olduğumuz için size çok kolay, sağlıklı, çok düşük kalorili bir tarif yazacağım. Balkabağını genellikle kabak tatlısı için kullanıyoruz ama yemeklerde patates ile ne yapıyorsanız balkabağı ile yapmak mümkün. Bu günlerde nişastadan uzak durduğum için bu tarif bana ve benim durumumdakilere oldukça uygun ve lezzetli bir...Yemekler Dile Geldi!