imam_bayildiEkleyen:
Lezzetliyiz.com
Zorluk Derecesi:
Kolay
Hazırlama:
Pişme:
Toplamda:
Kaç kişilik: 2
Ben imam bayıldıdan çok korkardım. Bana hep çok zor, meşakkatli, geleneksel, ancak 60 yaş ve üzerinin pişirebildiği bir tarifmiş gibi gelirdi :p Ne zaman hiçbir zorluğu olmadığını anladım, sürekli bu tarifi yapar oldum. Gerçekten çok lezzetli oluyor. Denemenizi tavsiye ederim.


Neler Gerekli?
  • 2 adet orta boy patlıcan
  • 1 adet soğan
  • 4-5 adet çarliston biber (ben burada kolayca çarliston biber bulamadığım için Ramiro biberi denen Türkiye’de de olan uzun, tatlı kırmızı biberlerden bir tane kullanıyorum, çok da güzel oluyor. Elinin altında çarliston olmayanlara tavsiye ederim.)
  • 1 adet orta boy (çok büyük olmasın) patates
  • 2 kaşık salça
  • 1 adet orta boy domates (İtiraf ediyorum, bir kez evde patates olmadığında balkabağı kullandım. Tadı aynı oldu, hem de daha sağlıklı. Patates sevmiyorsanız bu seçeneği düşünün :) )
  • Rendelenmiş kaşar peyniri (İsteğe göre eski kaşar ya da Parmigiano)
  • Zeytin yağı, biraz tuz, karabiber, isteğe göre baharatlar.

Hazırlanışı?

– Patlıcanları yıkayın, yeşil baş kısımlarını tamamen kesmeyin sadece temizleyin ve patlıcanları iyice kurulayın.
– Orta ateşe (çok kızgın olmasın) orta boy bir tavayı yerleştirin ve tavaya yüzeyini kaplayacak kadar zeytin yağı dökün.
– Yağ ısınınca patlıcanları yerleştirin ve közlemeye başlayın. Bir kısmı yumuşadığında hafifçe diğer kısımlarını çevirin.
– Bu esnada soğanı soyup ufak ufak küp şeklinde doğrayın.
– Başka bir tavaya 2-3 yemek kaşığı zeytin yağı koyun. Ateş kısık olsun, yüksek olmasın. Isınınca soğanı salçayla bu tavaya atın. Karıştırın.
– Soğanlar pişe, patlıcanlar közlenedursun; siz patatesi soyup küp küp doğrayın. Küpler ufak olsun ki çabuk pişsinler.
– Aynı şekilde biberleri de temizleyip doğrayın ve doğranmış patates, domates ve biberi soğana katın. Birazcık tuz, karabiber ekin. Kapağını da kapatın, bir güzel pişsinler.
– Patlıcanlar közlenip yumuşadıklarında, bir peçetenin üzerine alın ve iç malzemeler pişene kadar bekletin.
– Malzemeler pişince (burada ölçüt patatesin pişmiş olması) altını kapatın.
– Bir fırın tepsisine közlenmiş patlıcanları yerleştirin, bir çatal yardımı ile ortadan yarın ve patlıcanın yumuşak iç malzemesine biraz tuz serpin ve çatalla karıştırın.
– İç malzemeleri patlıcan içlerine doldurun. Artan malzeme olursa patlıcanların çevresini de donatın.
– Kaşar peynirini (tercihen rendelenmiş eski kaşar ya da parmigiano) patlıcanların üzerine bol bol serpin ve son olarak galeta unu gezdirin.
– Peynir eriyene kadar fırında tutun ve sonrasında Lezzetliyiz diye baygınlık geçiren imam bayıldınızı iftiharla servis edin.
-Afiyet olsun!

Hmm bunu paylaşmalı.
Facebooktwittergoogle_plus

Takip de etmeli...
Facebooktwittergoogle_plusinstagram
yazarSebzeVejeteryanimam bayıldı,patlıcan,sebze,vejeteryanEkleyen: Lezzetliyiz.com Zorluk Derecesi: Kolay Hazırlama: 40 dakika Pişme: 20 dakika Toplamda: 1 saat Kaç kişilik: 2 Ben imam bayıldıdan çok korkardım. Bana hep çok zor, meşakkatli, geleneksel, ancak 60 yaş ve üzerinin pişirebildiği bir tarifmiş gibi gelirdi :p Ne zaman hiçbir zorluğu olmadığını anladım, sürekli bu tarifi yapar oldum. Gerçekten çok lezzetli oluyor....Yemekler Dile Geldi!