nutellalı_ekmekEkleyen:
Lezzetliyiz.com
Ekleme tarihi:
14/11/2013
Hazırlama:
Pişme:
Toplamda:
Kaç kişilik: 6


Neler Gerekli?
  • 500 gram (3,5 su bardağı) kadar beyaz un (eğer ekmek yapımına özel un olursa daha iyi yoksa normal beyaz un)
  • 2 adet yumurta
  • Yarım su bardağından biraz az toz şeker
  • 3/4 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 paket kuru maya (7-8 gram civarı)
  • Nutella (içi için)
  • 2 yemek kaşığı süt
  • Üstü için bir yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı süt (isteğe bağlı)

Hazırlanışı?

1. Tereyağını eritin ve soğumaya bırakın.
2. Bir kapta 2 bardak un, maya ve şekeri karıştırın. Ardından ortalarına bir çukur açıp 2 yumurtayı ekleyin güzelce karıştırın.
3. Eritilmiş tereyağını ve sütü de karışıma ekleyin ve el ile karışımı güzelce yoğurun. Elinize yapışmayıncaya kadar un ekleyin.
4. Güzel bir hamur elde ettiğinizde kabarması için hamurun üzerini bir bez ya da streçle kapatıp bekleyin. Hamurunuz iki katı kabarmalı.
5. Kabardıktan sonra hamuru 4 eşit parçaya bölün.
6. Her parçayı merdane yardımı ile güzelce yuvarlak şekilde ortalama bir kek boyutunda açın.
7. Dört adet yuvarlak düz hamurunuz olduğunda hamurların birinin üzerine nutella sürün, köşelerini 1’er cm nutellasız bırakın.
8. Nutellalı hamurun üzerine diğer bir yuvarlak disk şekline getirdiğiniz hamuru ekleyin ve onun da üzerine nutella sürün. Aynı işlemi 3. disk için de yapıp 4. diski 3.nün üzerine koyun fakat en üstte kalacağı için üzerine nutella sürmeyin.
9. Resimdeki gibi bıçak yardımı ile çift sayıda olarak dilimlere kesin (resimdeki 16 dilim kesilmiş) ama hamurun ortasını kesmeyin. Dilimler hamurdan kesinlikle ayrılmamalı, hepsi ortada birleşmeli.
10. Yine resimdeki gibi her bir kesilen parçayı elinizle bir sağa bir sola döndürün ve döndürdüğünüz parçaları ikişer ikişer birleştirin.
11. Fırına koymadan önce 30 dakika bu şekilde ekmeğinizi bekletin çünkü biraz daha kabaracaktır.
12. Sonra hamurun üzerine bir fırça ya da çay kaşığı yardımı ile çok az süt sürün (bir-iki kaşık kadar). Eğerki üstünün resimdeki gibi renksiz değil fakat nar gibi kızarmış olmasını istiyorsanız bir yumurta sarısı,1 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı sütü karıştırıp üzerine sürün.
13. Önceden ısıtılmış fırında 180 derece 25-30 dakika pişirin.
Afiyet olsun!

Hmm bunu paylaşmalı.
Facebooktwittergoogle_plus

Takip de etmeli...
Facebooktwittergoogle_plusinstagram
yazar2Fırın İşleri  Ekleyen: Lezzetliyiz.com Ekleme tarihi: 14/11/2013 Hazırlama: 60 dakika Pişme: 30 dakika Toplamda: 1,5 saat Kaç kişilik: 6 Neler Gerekli? 500 gram (3,5 su bardağı) kadar beyaz un (eğer ekmek yapımına özel un olursa daha iyi yoksa normal beyaz un) 2 adet yumurta Yarım su bardağından biraz az toz şeker 3/4 su bardağı süt 2 yemek kaşığı tereyağı 1 paket kuru...Yemekler Dile Geldi!