Bu mozaik kekin içi hem kakaolu hem sade, dışını ise ben çiçek kalıbımla yaptım ama sizin kekinizin şekli tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Ben kekleri kolay çıkarabildiğim için silikon kalıpları tercih ediyorum. Mutlaka soğumasını bekleyip, keki ters çevirip, silikon kabı yavaşça yukarı doğru kaldırıyorum ve kolayca çıkıyor. Granit ve ya teflon kalıplardan ise keki rahatlıkla çıkartmak için önce güzelce yağlayıp (katı ya da sıvı yağ fark etmez) sonra da kalıbın içine biraz un serpmeniz lazım. Fırından çıkınca da kalıptan çıkartmak için acele etmemeniz ve ters çevirip mümkünse yarım saatten fazla beklemeniz gerekmekte, hala daha da çıkmıyor gibiyse kekin tersinden sıcak kalıbın üzerine soğuk suyla ıslatılmış havlu koyup, arada havluyu yenileyerek bir on dakika daha bekleyebilirsiniz. Kekiniz şekli bozulmadan kolayca çıkacaktır.

 

Neler Gerekli?

3 yumurta

1 su bardağı toz şeker

1 paket Pakmaya Mayalı Sade Kek Harcı (ya da kabartma tozu)

Yarım su bardağı ayçiçek yağı

2 tatlı kaşığı kakao

1 su bardağı süt

2,5 su bardağı un (hamurun durumuna göre eklenebilir)

Önceden 180 dereceye ayarlanmış fırın

Hazırlanışı?

  1. Bir kapta 3 yumurta ile şekeri kaşık yardımı ile karıştırın. 
  2. Bu karışıma kabartma tozunun tamamını ekleyin ve tekrar karıştırın. 
  3. Daha sonra ayçiçek yağını ve sütü ekleyin ve bu sefer mikser ile karıştırın.
  4. Homojen bir karışım elde ettiğinizi düşündüğünüzde unu ekleyin. Unu azar azar eklemeniz ölçüyü kaçırmamanız açısından önemlidir. 2,5 bardağa ulaştıktan sonra daha ekleyip eklemeyeceğinize karar verin. Oldu ki çok katı olduğunu düşündünüz, bir- iki çorba kaşığı süt ile tekrar cıvık hale getirebilirsiniz. Harcınız ne çok katı ne de çok sıvı olmalıdır.
  5. Şimdi harcınızın üçte birini ayırın.
  6. Ayırdığınız harca iki kaşık kakaoyu ekleyin ve mikser yardımıyla karıştırın. 
  7. Sade harcınızı kalıba dökün. Tamamı bittikten sonra kakaolu harcınızı sade harcınızın üzerinde gezdirin. Bir bıçak yardımıyla hafifçe karıştırıp sade harcı dalgalandırarak bu kakaolu harcın sade harç içine girmesini ve dağılmasını sağlayın. Ne kadar güzel dağıtırsanız kekiniz o kadar güzel bir mozaik olur. Fakat çok karıştırmamaya dikkat edin ki tamamı kakaolu hale gelmesin. Kakao kek harcına çabuk karışan bir malzemedir.
  8. Daha sonra 180 derece fırında 40 dk pişirin. Bıçak yardımıyla pişip pişmediğini kontrol edin. Bıçak lekeleniyorsa 10 dk. daha verebilirsiniz. Eğer üstünün çok kızarıp alt kısımların çiğ kaldığından şüpheleniyorsanız, kekinizi bu aşamada fırının en alt gözüne koyun ve 10 dk daha verin. Bıçak lekelenmediğinde çıkarabilir, soğumaya bırakabilirsiniz. Afiyet olsun. 
Hmm bunu paylaşmalı.
Facebooktwittergoogle_plus

Takip de etmeli...
Facebooktwittergoogle_plusinstagram
https://www.lezzetliyiz.com/wp-content/uploads/2019/12/kekis.jpghttps://www.lezzetliyiz.com/wp-content/uploads/2019/12/kekis-247x212.jpgyazarFırın İşleriTatlıBu mozaik kekin içi hem kakaolu hem sade, dışını ise ben çiçek kalıbımla yaptım ama sizin kekinizin şekli tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Ben kekleri kolay çıkarabildiğim için silikon kalıpları tercih ediyorum. Mutlaka soğumasını bekleyip, keki ters çevirip, silikon kabı yavaşça yukarı doğru kaldırıyorum ve kolayca çıkıyor. Granit ve...Yemekler Dile Geldi!