Mükemmel kabaran, içi hafif ıslak, dışı ise çıtır bir kek yapalım mı? Keklerin en büyük sorunlarından biri maruz kaldıkları yüksek ısı sonucunda kurumalarıdır. Birkaç küçük ipucu ile keklerinizin içi mükemmel pişmiş olmalarının yanında hafif ıslak kalabilir. Haydi, o halde bu sürprizlerle dolu keki bakalım nasıl yapacakmışız?

Neler Gerekli?

3 yumurta

1 su bardağı toz şeker

1 paket Pakmaya Mayalı Sade Kek Harcı (yerine herhangi bir kabartma tozu da olur)

Yarım su bardağı ayçiçek yağı

1 su bardağı süt

3 su bardağı un (hamurun durumuna göre eklenebilir)

Önceden 180 dereceye ayarlanmış fırın

Hazırlanışı?

  1. Bir kapta 3 yumurta ile şekeri kaşık yardımı ile karıştırın. 
  2. Bu karışıma Pakmaya poşetinin tamamını ya da kabartma tozunuzu ekleyin ve tekrar karıştırın. 
  3. İşte geldik kekimizi ıslak hale getirecek olan önemli ipucuna. Bir su bardağı sütü ılıtın. Mikrodalga kullanıyorsanız 30 saniye, ocak üzerinde ısıtacaksanız maksimum 2 dakika ısıtın. Elinizde çok hafif ısınmış bir bardak süt olmalı, kesiklikle ağız yakacak kadar ısıtılmamalı, hafif ılık olmalı. Bunu karışıma ekleyin.
  4. Bu karışımı 20 dk. bekletin. Onu beklerken siz de kendinize bir kahve yapabilirsiniz. :)
  5. Yarım saat sonra karışımın pufidik hale geldiğini gözleyeceksiniz. Buna yarım bardak yağı da ekleyin ve daha sonra mikser yardımıyla karıştırın.
  6. Mikser kullanırken dikkat etmeniz gereken hamuru uzun süre karıştırmamak. En düşük ayarda 1-2 dk yetecektir. Daha uzun süre boyunca karıştırdığınız hamur giderek özelliğini kaybeder. 
  7. Hazırladığınız harca artık azar azar un ekleyebilirsiniz. Burada amaç ne çok katı ne de çok cıvık olan bir harç elde etmektir. 3 bardak sonrası göz kararı belki yarım bardak daha eklemeniz gerekebilir, bunu bir kaşık yardımı ile anlayabilirsiniz. Hamurdan bir parçayı kaşık yardımıyla alıp kaba geri akıtın. Yavaşça kaymıyor ve su gibi akıyorsa yarım bardak un daha ekleyin ancak ağır ağır düşüyorsa hamurunuz tamam demektir. Peki ya yanlışlıkla çok katı bir harç yaparsanız? Her şeyde olduğu gibi bunun da bir çözümü var. O zaman da bir çorba kaşığı yardımıyla istenen kıvama gelene kadar azar azar süt ekleyebilirsiniz. 
  8. Hazırladığınız harcı yavaş yavaş kalıba dökün. Teflon kalıpları yağlayıp üzerine un serperseniz pişme sonrası kekiniz parçalanmadan çıkar, silikon kalıpları ise yağlamanıza gerek yok, yalnız kek piştikçe kalıbın şeklini değiştirebileceğinden harcınızı koyduktan sonra sağdan ve soldan kaldırıp keki ortaya toplamayı ve dikkatlice fırına yerleştirmeyi unutmayın aksi takdirde oval bir kek ile karşılaşabilirsiniz.
  9. 40 dk. sonra uzun bir bıçakla içini kontrol edin, bıçak lekelenmiyor, kekten tertemiz şekilde çıkıyorsa kekiniz pişmiş demektir. Pişmediğini düşünüyorsanız 15dk daha verin. Üzeri iyice kızarınca fırından çıkarın. Mutlaka soğuduktan sonra kesin. Afiyet olsun!
Hmm bunu paylaşmalı.
Facebooktwittergoogle_plus

Takip de etmeli...
Facebooktwittergoogle_plusinstagram
https://www.lezzetliyiz.com/wp-content/uploads/2019/12/SurprizKek_1.png.jpghttps://www.lezzetliyiz.com/wp-content/uploads/2019/12/SurprizKek_1.png-278x212.jpgyazarFırın İşleriTatlıMükemmel kabaran, içi hafif ıslak, dışı ise çıtır bir kek yapalım mı? Keklerin en büyük sorunlarından biri maruz kaldıkları yüksek ısı sonucunda kurumalarıdır. Birkaç küçük ipucu ile keklerinizin içi mükemmel pişmiş olmalarının yanında hafif ıslak kalabilir. Haydi, o halde bu sürprizlerle dolu keki bakalım nasıl yapacakmışız? Neler Gerekli? 3 yumurta 1 su...Yemekler Dile Geldi!