Kuzey Avrupa’dan Dünya’ya yayılan yulaf lapasının (Porridge) tarihi M.Ö.9000’li yıllara dayanır. Çok sağlıklı aynı zamanda yapımı kolay ve çok da tok tutan bir yiyecektir. Geçmişte insanların hem öğle hem akşam yemekleri olan yulaf lapası günümüzde genellikle kahvaltı olarak tüketilmektedir. O halde bu eski ve köklü basit mi basit fakat leziz yemeği nasıl yapıyoruz bakalım.

Neler Gerekli?

1 su bardağı yulaf lapası

1 su bardağı su

1 su bardağı süt 

1 adet muz (dilerseniz elma)

2-3 adet ceviz

1 avuç kuru üzüm

2-3 adet kuru kayısı

1 tatlı kaşığı bal

 

Hazırlanışı?

  1. Yulaf ezmesini tavaya alın. Üzerine suyu ekleyip kısık ateşte sürekli kaynatarak yulafların suyu çekmesini sağlayın.
  2. Yulaflar tam suyun tamamını çekecekken 1 su bardağı sütü de ekleyin, yine kısık ateşte karıştırmaya devam edin.
  3. Yulafların tüm sıvıları çektiğine ve bir lapa halini aldığına kanaat getirdiğinizde ateşten alıp oval bir kâseye koyun.
  4. Üzerine muzu (yerine elma da olabilir), cevizi (küçük parçalar halinde), kuru üzümleri, küçük küçük doğradığınız kuru kayısıları ve son olarak bir tatlı kaşığı balı da ilave edin.

Afiyet olsun.

Not: Dilerseniz hiç su koymadan yalnızca süt ile de yapabilirsiniz. Fakat o zaman daha ağır ve koyu kıvamlı bir lapa elde edeceğinizi unutmayın.

Hmm bunu paylaşmalı.
Facebooktwittergoogle_plus

Takip de etmeli...
Facebooktwittergoogle_plusinstagram
yazarTatlıKuzey Avrupa’dan Dünya’ya yayılan yulaf lapasının (Porridge) tarihi M.Ö.9000’li yıllara dayanır. Çok sağlıklı aynı zamanda yapımı kolay ve çok da tok tutan bir yiyecektir. Geçmişte insanların hem öğle hem akşam yemekleri olan yulaf lapası günümüzde genellikle kahvaltı olarak tüketilmektedir. O halde bu eski ve köklü basit mi basit fakat...Yemekler Dile Geldi!