Türlü yemeğini çok severiz ama nedense mutfağa girince gözümüzde büyür. Adı üstünde içerisinde türlü türlü malzemeler olduğundan bunları ayrı ayrı yıkayıp, soyup doğrayıp haşlamamız gerekir.

Türlüye benzeyen bu pırasa yemeği ise çok pratik ve evinde türlü türlü malzemesi olmayanlar için tam ideal. Ben yemeklerimi sağlık açısından kavurmadan yapıyorum. Siz de salçayı ve yağı kavurmadan yapacağınız bu tarifin lezzetine çok şaşıracaksınız.

Neler Gerekli?

5-6 adet pırasa (ayıklanıp temizlenmiş)

2 adet kabak

1 orta boy soğan

1 çorba kaşığı sıvı yağ

1,5 çorba kaşığı salça

Salça

Tuz

Hazırlanışı?

 1. Ayıklanıp temizlenmiş pırasaları 5-6 cm uzunluğunda kesin ve su koyduğunuz tencerede haşlayın.
 2. Pırasalar haşlanırken kabakların kabuklarını soyup onları da ince olarak yuvarlak yuvarlak doğrayın, eğer kabaklar kalınsa yuvarlakları da ikiye bölün.
 3. Yarım saat haşladığınız pırasaları kontrol edin, yumuşacık olmalılar. İyice yumuşadıklarına emin olduğunuzda kabakları ekleyin.
 4. Daha sonra soğanı ince ince doğrayın ve bunu da ocakta kaynamakta olan yemeğe karıştırın.
 5. Eğer yemeyin suyu azalırsa biraz sıcak su ekleyebilirsiniz.
 6. Yemeğinizin üzerinde 1 kaşık yağı gezdirin.
 7. Şimdi yemeği kapağını kapatmadan biraz haşlanıp pişmesi için rahat bırakın. Yarım saat kadar sonra kabaklarınız pişmiş mi diye kontrol edin.
 8. Salçanızı bir bardağa koyup üzerine kaynamakta olan yemeğin suyundan ekleyip karıştırın ve sıvı olmasını sağlayıp bunu da bir çimdik tuz ile beraber yemeğe katın.
 9. Salçanın da yemeğe teşrif etmesi ile tamamlanan yemeğiniz 15 dk. daha pişsin. 
 10. Tüm malzemelerden bir kaşık alıp deneyin, yeterince yumuşak olduklarını düşündüğünüz zaman yemeğiniz pişmiş demektir.
 11. Afiyet olsun.
Hmm bunu paylaşmalı.
Facebooktwittergoogle_plus

Takip de etmeli...
Facebooktwittergoogle_plusinstagram
yazarSebzeTürlü yemeğini çok severiz ama nedense mutfağa girince gözümüzde büyür. Adı üstünde içerisinde türlü türlü malzemeler olduğundan bunları ayrı ayrı yıkayıp, soyup doğrayıp haşlamamız gerekir. Türlüye benzeyen bu pırasa yemeği ise çok pratik ve evinde türlü türlü malzemesi olmayanlar için tam ideal. Ben yemeklerimi sağlık açısından kavurmadan yapıyorum. Siz...Yemekler Dile Geldi!