boeuf_bourguignon
Bu resim bana ait değil, yakında bana ait olanı koyacağım. Sonuç aynı bu şekilde oluyor.

Bugün size boeuf bourguignon tarifi vereceğim. İlk kez yıl başı zamanı bu tarifi yapmak istedim ve iş arkadaşım Pierre’e sordum, o da bana favori Fransız yemek sitesinden tarifin İngilizce’ye çevirisini yolladı. Yani gerçek bir Fransız’ın onayını alarak denenmiş ve ilk denemede de başarılı olunmuş bu tarifi huzurlarınıza güvenle sunuyorum. Alkış lütfen! : )

Zor bir tarif değil, sadece biraz vakit alıyor, o da bir gün önceden hazırlanıp dolapta bekletilmesi gerektiği için.

Ekleyen:
Lezzetliyiz.com
Ekleme tarihi:
12/05/2016
Hazırlama:
Pişme:
Toplamda:
Kaç kişilik: 5-6


Neler Gerekli?
  • 600-800 gram az yağlı bonfile
  • 3 adet yemeklik soğan
  • 4-5 adet havuç
  • Kekik, karabiber, tuz, çeşitli baharatlar damak zevkinize göre. Ben bu saydıklarımı kullandım.
  • 1 şişe iyisinden kırmızı şarap (Bir şişenin çok olacağını düşünüyordum ama çok değilmiş! Ben arkadaşımın önerdiği Château le Chêne de Margot kırmızı şarabını kullandım. Burgundy şarabı kullanma ihtimaliniz usülüne daha uygun olur.)
  • 100 gram margarin
Hazırlanışı?
1. Öncelikle bir tencereye ve bir tavaya ihtiyacınız olacak. Seri şekilde tavada yaptıklarımızı tencereye aktaracağız. Eti üç santim kalınlığında parçalara bölmekle başlayın, yağları varsa ayırın, yağları atın.
2. Tavanızı orta ateşe koyun, bir kaşık margarini eritin ve soğanları şeffaflaşıncaya kadar çevirin. Tüm soğanı bir seferde yapmak zorunda değilsiniz. Kısım kısım da yapabilirsiniz. Şeffaflaştıklarında altını henüz açmadığınız tencereye aktarın.
3. Ateşi yükseltin. Yine bir kaşık margarin ekleyin ve et parçalarının bir kısmını aynı soğanda olduğu gibi tavada çevirin. Et sulanınca (tam pişmesi önemli değil, sulanması önemli, ve en önemlisi etin dışı hafifçe kahverengiye dönecek) tencereye aktarın. Bu şekilde yine tavaya margarin ekleyerek tüm eti yağda çevirip sulandığında tavada ne varsa tencereye aktarın.
4. Etler bitince tavada etten kalan güzel kahverengi bir kalıntı olacak, biraz su ya da şarapla tavayı ıslatıp bunu da tencereye aktarın.
5. Baharatları da tencereye koyun ve bir şişe şarabı ekleyin. Şarap tüm malzemeleri kapatmalı.
6. Tenereceyi şimdi kısık ateşte, kapağı kapalı halde bırakın. Asla kaynatmayın, her şey çok yavaş bir şekilde pişmeli. Sanırım işin sırrı sabırlı olmak.
7. İki saat sonra yuvarlak şekilde doğradığınız havuçları da ekleyin.
8. İki saat daha kısık ateşte bırakın (aslında ne kadar kalsa o kadar iyi olduğu yazıyordu ama ben size uyguladığım şekilde aktarıyorum) sonrasında altını kapatın, soğusun. Buzdolabına kaldırın.
9. Ertesi günü (evet bıkmadan usanmadan) yeniden 2 saat kısık ateşte pişirin ve servis edin. Etin pişerek nasıl da şarap tadını yok ettiğini; yumuşamış ve lezzetlenmiş olduğunu göreceksiniz!”Bon Appétit!” demezsem olmaz : )
Hmm bunu paylaşmalı.
Facebooktwittergoogle_plus

Takip de etmeli...
Facebooktwittergoogle_plusinstagram
yazarEt / Balıkbeef,bourguignon,et,et tarifi,fransiz,kutlama,özel günBugün size boeuf bourguignon tarifi vereceğim. İlk kez yıl başı zamanı bu tarifi yapmak istedim ve iş arkadaşım Pierre'e sordum, o da bana favori Fransız yemek sitesinden tarifin İngilizce'ye çevirisini yolladı. Yani gerçek bir Fransız'ın onayını alarak denenmiş ve ilk denemede de başarılı olunmuş bu tarifi huzurlarınıza güvenle sunuyorum....Yemekler Dile Geldi!